Slovak - Chinese Joint Business CouncilSlovensko - Čínska podnikateľská rada

  • Slovak - Chinese Joint Business Council
  • Slovak - Chinese Joint Business Council
  • Slovak - Chinese Joint Business Council

Oficiální čísla uklidňují, ale tenze na čínském trhu práce roste

27.2.2019

« 落後

Samsung Electronics v prosinci zavřel svou čínskou továrnu a propustil 2 500 lidí. Foxconn, který vyrábí iPhony a Playstationy, nedávno ohlásil program snižování počtu pracovních míst včetně propouštění v Číně. George Magnus na stránkách The Prospectmagazine píše, že jde jen o dva z mnohem více případů, kdy firmy v Číně uzavírají své továrny. Problém se může stát natolik významným, že bude hlavním faktorem ovlivňujícím čínskou politiku. Koneckonců „čínská vláda se nezajímá ani tak o produkt samotný, jako o to, jaký má dopad na vytváření pracovních míst, nezaměstnanost a tudíž potenciální sociální nepokoje“.

 Je obecně známo, že čínská ekonomika zpomaluje. Vláda ovšem podnikla stimulační kroky a tvrdí, že stabilizace zaměstnanosti je její prioritou. Podle Magnuse ovšem problém spočívá v tom, že „nikdo pořádně neví, jaká nezaměstnanost vlastně je“. V prosinci její míra oficiálně dosáhla 3,8 %, ale „to je obecně považováno za nepřesný údaj“. Je totiž založen na počtu lidí, kteří jsou oficiálně registrováni jako nezaměstnaní, ale Magnus tvrdí, že je i mnoho takových, kteří registrováni nejsou. Navíc oficiální číslo se nikdy výrazně neodchýlilo od 4 % bez ohledu na fázi cyklu, v jaké se ekonomika nacházela. Realističtější odhad je tak podle Magnuse mezi 8 – 10 %, ale současné zpomalení mohlo nezaměstnanost zvednout ještě výš.

Na horšící se situaci na čínském trhu práce ukazuje více indikátorů. Problémům čelí sektor menších firem, který byl doposud tím hlavním, který pracovní místa vytvářel. Nyní na něj ale doléhají americká cla a slabší mezinárodní obchod spolu s rostoucími defaulty na dluhopisovém trhu a klesajícím tokem hotovosti. Zhoršují se podmínky i v technologickém sektoru. Společnost Alibaba oznámila, že omezuje počet nově přijímaných uchazečů o zaměstnání, Baidu již nenabízí zaměstnání v oblasti sociálních sítí, Tencent ohlásil propuštění 6 000 lidí.

Peking se snaží trh práce stabilizovat, ale „v mnoha oblastech je to těžká bitva“, a to kvůli zpomalující ekonomice a také některým dvojznačným signálům, které sama vláda vysílá. Místní vlády například motivuje k vyšším investicím do infrastruktury, ale zároveň je nabádá, aby braly v úvahu „tvrdá rozpočtová omezení“. Čínský růst je navíc omezován strukturálními faktory. Ty nevyřeší ani přechodné stimulační nástroje.

Zdroj: Patria.cz

 

SHARE THIS PAGE:

 

Čínsky trh zelených technológií 2017: energia, voda a životné prostredie

Čínsky trh zelených technológií 2017: energia, voda a životné prostredie

Memorandum o porozumení

2016

Memorandum o porozumení

Slovensko-čínske obchodné fórum 2018

Slovensko-čínske obchodné fórum 2018

Pripravované akcie

CHINA INTERNATIONAL IMPORT EXPO 2019

5.11.2019 - 10.11.2019

Pozvánka na 2. ročník China International Import Expo 2019 v Šanghaji

China Brand Show Poland 2019

19.9.2019 - 21.9.2019

Pozvánka na podujatie

2019 China (Jiaozuo) Industrial and Commercial Enterprises Cross-border Investment and Trade Fair

16.9.2019 - 18.9.2019

Propagácia provincie Henan v Číne a nadväzovanie obchodných vzťahoch s čínskymi firmami.

 

Slovensko-Čínska podnikateľská rada (SCJBC) vznikla 26. marca 2013 pod záštitou Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

Slovensko-Čínska podnikateľská rada (SCJBC) vznikla 26. marca 2013 pod záštitou Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

EXIMAJohn GarfieldPROFINEX holding, s.r.o.IPEC GroupNebotra ConsultingMD2TESLA Liptovský Hrádok a.s.TATRALIFT a.s.